Standart Espresso Nasıl Yapılır?

buradaCafelerimizde bar bölümünde hazırladığımız içeceklerin çoğu espresso kullanılarak yapılır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin standart olması için espressomuzun kusursuz ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle standart bir espressonun, kullandığımız ekipmanlar ve makinaların kalitesi sayesinde daha da kusursuz olacağını aklınızdan çıkarmayın.
Bu, grinder’dan (öğütücü) başlar, tamper ile devamı gelir sonrasında espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Öğütücünüz ne kadar kaliteli olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile benzer olacak ve kahveniz akarken bazen hızlanıp yavaşlamayacak. Daha sonra sıkıştırma işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) aldığımız kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bunu da metal tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha düzgün sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız yaklaşık 15 kg baskı ile templedikten sonra espresso makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Sonra kaşığımızı makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak işlemi başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahveye su basacak. Bu süreçte aynı esnada kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Standart bir kahve yapabilmeniz için zaman önemli. 24-30 saniye arasında 30-32 ml kahve almamız lazım. Şayet bu şartlara uyuyorsa o zaman kahvemiz standart bir espressodur.
espresso makinesi
Lakin yürmidört saniyeden erken akmışsa otuz ml espressomuz, tam demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha sonra olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli sebepleri buraya tıkla vardır.
Yirmidört saniyeden erken dolduysa
• Sıkıştırma işlemini doğru yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı yüksektir.
• Ya da değirmenimiz kalın öğütüyordur.

30 saniyeden geç dolduysa
• Sıkıştırma işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz ince öğütüyordur.
Sorunları giderme
İlk başta espresso makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan düşük veya çok basınç uyguluyorsa, tamircinizden destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra düzgün templeme çok önemli. Onbeş kilo basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bu işlemden de emin olduktan sonra grinder kontrolü yaparak kusursuz akışı sağlayabilirsiniz.
Şayet öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan süre tutarak tekrar yapın. Standardı tutturana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişebilir.
Eğer değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bu işlemleri denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü kahve değişikliği olsun ortam şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *